Tehran,Iran
ما را در شبکه اجتماعی دنبال کنید
ما را در شبکه اجتماعی دنبال کنید
چرا سرعت وب سایت شما اهمیّت دارد؟

چرا سرعت وب سایت شما اهمیّت دارد؟

اگر صاحب یک وب‌سایت هستید، یا قصد دارید که به‌زودی برای کسب‌و‌کار خود یک شعبه اینترنتی بزنید، حتماً باید از یک اصل مهم باخبر باشید. برای موفقیت سایت خود در فضای اینترنت ملزم به رعایت برخی قوانین مهم هستید. قوانینی که حاکمان تحت وب یعی موتورهای‌جستجو وضع کرده‌اند. هرچه سایت شما به استانداردها و اصول موتورهای‌جستجو نزدیک‌تر، باشد کسب و کار شما موفق‌تر خواهد بود. یکی از این اصولی که حتماً باید رعایت کنید و برای بهبود آن وقت و هزینه اختصاص دهید، سرعت سایت شما است.

سرعت سایت چیست؟

سرعت سایت در واقع یعنی چه‌ مدت زمان طول می‌کشد تا یک سایت کاملاً بارگذاری شود. سرعت سایت به فاکتورهای مختلفی وابسته است. برای مثال قطعاً هاست و نوع طراحی و حتی بهینه سازی سایت، از جمله همین فاکتورها هستند

چرا سرعت سایت مهم است؟

مدت زمان بارگذاری سایت شما از اهمیت بالایی برخوردار است. کاربران همواره به‌دنبال رسیدن به اطلاعات مفید در مدت زمان کم هستند. شکی در این قضیه نیست که موتورهای جستجو به شدت روی منافع کاربران تاکید میکنند. بر همین اساس موتور جستجو چون میداند کاربر نیاز به دریافت اطلاعات با سرعت مناسب دارد بدنبال آن است که سایت ها سرعتشان را بالا ببرند. با این مقدمه مشخص می‌شود که سرعت سایت هم برای کاربر و هم برای موتورهای جستجو بسیار مهم است. کاربران به هیچ عنوان تمایل ندارند در سایتی حضور داشته باشند که از سرعت پایینی برخوردار باشد و در نهایت سایت‌هایی که بیش از حد سرعت پایینی دارند توسط گوگل پنالتی می‌شوند.

اهمیت سرعت سایت برای (GOOGLE)

از سال 2010 بود که گوگل از سرعت سایت به عنوان یک معیار برای رتبه‌بندی سایت‌ها استفاده کرد. از همان سال به اینور شرکت گوگل تمرکز خود را بر روی بررسی و ارائه بهترین تجربه‌های کاربری قرار داد. از نظر گوگل سایتی که از سرعت بالاتری برخوردار باشد استاندار است. چیزی از چشم این موتور جستجو پنهان نمی‌ماند. این موتور جستجو درک بالایی از رفتار متقابل کاربر و سایت دارد. گوگل می‌داند که کاربر برای چه مدت زمانی در سایت شما قرار دارد و مجذوب کدام قسمت سایت شما شده است. با این وجود حتی اگر کاربر برای مدت طولانی در سایت شما باشد باز هم به اندازه سرعت بالای سایت ارزشمند نخواهد بود. حتی اگر تجربه کاربری بسیار سودمند باشد باز هم اثر‌بخشی آن اندازه سرعت بالای بارگذاری سایت نخواهد بود.
به نظر میرسد گوگل برای سایت‌هایی که از سرعت بالایی برخوردار هستند در رتبه بندی خود امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته است. اگر سایت شما از سرعت ایده‌آلی برخوردار نیست احتمال جریمه شدن آن کم است. اما این حقیقت را نمی‌توان کتمان کرد که سرعت پایین سایت موجب جریمه و در نهایت پنالتی شدن سایت شما توسط گوگل می‌شود.

اهمیت سرعت سایت برای کاربران

سرعت بارگذاری مناسب سایت شما ارتباط نزدیکی با تجربه کاربری دارد. هر چه این سرعت بالاتر باشد به طور قطع تجربه کاربری مناسب‌تری شکل میگیرد. بر هیچکس پوشیده نیست که تجربه کاربری مفید خیال سایت‌ها را از بابت کاربران راحت می‌کند. یک سایت سریع از طریق راه‌های متفاوتی تجربه رابط کاربری خوبی را به وجود می آورد:
-فرض بفرمایید که شما در سایت خود محصولی را به کاربران عرضه می‌کنید. سرعت مناسب بارگذاری در صفحات سایت شما به کاربران این فرصت را می‌دهد تا به سرعت متوجه شوند شما چه محصولی را برای فروش گذاشته اید. کاربران همچنین با خیال راحت‌تری فرم‌های فروش شما را پر می‌کند.
-فرض کنید که شما در محتوای خود از تبلیغات کالای خود استفاده کرده اید. زمانی که سرعت سایت شما بالا باشد، کاربر بهتر و آسان‌تر از صفحه‌ای به صفحه دیگر منتقل می‌شود. در این صورت بازدید سایت شما به ازای هر نفر افزایش پیدا می‌کند. پس این نکته را فراموش نکنید که سرعت سایت زمانی که بالا باشد بازدید از سایت شما را بیشتر می‌کند.

ارتباط بین سرعت سایت و افزایش بازدهی سایت

برای سایت‌های فروشگاهی نسبت به سایت‌های دیگر سرعت سایت از اهمیت بالاتری برخوردار است. برای رسیدن به سرعت مناسب لازم است تمرکز و هزینه بالایی به کار برد. شرکت (Walmart) در مقطعی به این نتیجه رسید که در مقایسه با سایر سایت‌های تجاری مانند (Amazon) و (eBay) از سرعت به مراتب بهتری برخوردار هستند. با این وجود صاحبان این سایت تصمیم گرفتند سرعت سایت خود را از آنچه که هست بالاتر ببرند. در همین ارتباط به نتایج جالبی رسیدند:
آنها متوجه شدند به ازای هر 1 ثانیه بهبود سرعت سایت میزان فروششان 2% افزایش پیدا کرد.
اینبار سرعت سایت را به اندازه 100 میلی ثانیه بهبود بخشیدند و متوجه شدند میزان فروش آن ها 1% درصد بیشتر شده است.
قضاوت با خودتان! واضح است که افزایش سرعت سایت موجب افزایش فروش کالای شما خواهد شد. با وجود نتایج سایت (Walmart) میتوان گفت که حتی بهبود سرعت سایت به اندازه چند میلی ثانیه تاثیر مثبت خودش را خواهد گذاشت. از سوی دیگر برخی فاکتورها دست به دست هم میدهند تا سرعت سایت شما را به شدت تهدید کنند.

چگونه سرعت سایت خود را بررسی کنید؟

چنانچه قصد دارید سرعت سایت خود را بسنجید و عوامل موثر بر آن را بررسی کنید، باید از ابزارهای آنالیز سرعت سایت استفاده کنید. ابزارهای فراوانی برای سنجش سرعت صفحات سایت وجود دارند. یکی از مهمترین و کاربردی‌ترین ابزار‌ها در این زمینه (GTmetrix) است.

طراحی سایت حرفه‌ای و استاندارد مهدسایت

تیم مهدسایت مفتخر است تمام آنچه که یک سایت حرفه ای نیاز دارد را برای شما می‌سازد و در اختیار مشتریان خود قرار دهد. شما به کمک مهدسایت قادر خواهید بود صاحب یک سایت با کیفیت شوید. سرعت سایت در مهدسایت همسطح استانداردهای گوگل است. با توجه به شواهد و حقایقی که در این مقاله مطرح کردیم تاکنون حتما از اهمیت سرعت سایت مطلع شده اید. چناچه مایل به داشتن یک سایت حرفه ای با سرعت بالا هستید با ما در ارتباط باشید.

نوشته های مرتبط
2 دیدگاه

[…] یک مقاله کامل در زمینه سرعت وب سایت و اهمیت آن منتشر کرده‌ایم. این مقاله هم می‌تواند اهمیّت سرعت […]

[…] کمک بگیرید. در اینجا توصیه می‌کنم مقاله ((چرا سرعت وبسایت اهمیت دارد؟)) را مطالعه […]

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *